Teljesítményorientált, felgyorsult és szinte a végletekig elszennyezett világban élünk. Az ehhez való alkalmazkodás erősen igénybe veszi az emberi szervezetet, mert jelentős teljesítmény többletet igényel. Igaz, ez fizikai és szellemi értelemben egyaránt, és kapcsolódhat a mindennapi megélhetéshez, vagy akár az élsporthoz is. De érinti a szervezetet regenerációs és önvédelmi értelemben is, hiszen a fokozott erőfeszítéseket ki kell pihennie, és a megnövekedett környezeti terhelést is le kell győznie.
Az ezeket biztosító összes folyamat az anyagcserében zajlik. Lebontó, felépítő, energiatermelő, védelmi, méregtelenítő és javító folyamatokról van itt szó. Hatékonyan le kell bontani a táplólék anyagait, gyorsan energiát kell ezekből szolgáltatni az izmok és az idegrendszer működéséhez, és fel kell építeni a kívánt teljesítményű izomzatot. És mindeközben az immunrendszernek ki kell védenie az idegen organizmusok támadásait, a méregtelenítő rendszernek hatástalanítani kell az anyagcsere során keletkező természetes, és a felelőtlen emberi tevékenység miatt milliószámra keletkező mesterséges mérgek károsító hatásait. De hatékonyan működnie kell a javító mechanizmusoknak is, melyek a károsodott sejtek helyreállítását végzik. Sokat vitatott kérdés, hogy mennyire befolyásolja ezeket a folyamatokat, a táplálék vitaminokkal való kiegészítése. Kell-e egyáltalán vitaminpótlás, és ha igen, érdemes-e megadózisokkal próbálkozni a jobb hatásért?
Az említett folyamatok, enzimek hatására mennek végbe, melyek csak valamilyen vitamin, vagy ásványi anyag (koenzim) közreműködésével képesek a folyamatokat szabályozni. A koenzim legtöbb esetben valamelyik B-vitamin csoportba tartozó molekula, ezért elmondható, hogy a B-vitaminok az anyagcsere legfontosabb szabályozó anyagai közé tartoznak. Bármelyik részleges vagy teljes hiánya, súlyos betegségek kialakulásához vezet.
A B-vitaminok a táplálékkal kerülnek a szervezetbe. Igaz, hogy a bél baktériumok is termelik némelyiket, és kis mennyiségben ezek fel is szívódnak a vastagbélből, de ez még normál körülmények között is nagyon kevés. Alapvető szabály az, hogy a szervezetnek annyi B-vitaminra van szüksége, amennyi az összes feldolgozandó anyaghoz, illetve szabályozandó folyamathoz szükséges enzimmennyiség aktiválását el tudja látni. Ez az enzimmennyiség pedig napjainkban jóval nagyobb, mint a "boldog békeidőkben", mert a feldolgozandó anyag nemcsak, hogy rengeteg (elég, ha a táplálék mellett csak arra a több mint 6 millióféle környezetszennyező anyagra gondolunk, ami napról-napra bombázza az emberi szervezetet), de agresszivitásuk folytán sokkal jobban igénybe is veszik a méregtelenítő és eltávolító folyamatokat. Ennélfogva, már nem elegendő az az élettani vitamin-minimum, amit évtizedekkel ezelőtt határoztak meg. Manapság az csak arra elegendő, hogy az élettani folyamatok minimálisan működjenek, és ki ne alakuljanak halálos anyagcserezavarok (minimális védelem). Az embernek azonban "optimális" - sokszor "maximális" - élettani működésre van szüksége a hatékony egészségmegőrzés és csúcsteljesítmény elérése érdekében, amit egy bizonyos mértékű vitamin-túlkínálattal lehet csak elérni, hogy minden enzimképes fehérje, amit a szervezet használni akar, találhasson magának aktiváló koenzimet.
Ez a magyarázat arra, hogy a jól képzett reformszakemberek, miért ajánlanak megadózisú vitaminszedést. Megjegyzendő, hogy - amitől sokan, sokszor még "szakemberek" is, félnek -, vitamin-túladagolás B-vitaminok esetén nem állhat fenn, mert vízoldékony anyagok lévén, a felesleg kiürül (éppen ezért készülnek a korszerű készítmények időkésleltetéses technológiával, hogy a vitaminok egyenletesen szívódjanak fel egész nap, és ne ürüljenek ki túl korán). Viszont a "vitamin - aluladagolás" már kellemetlen tüneteket (bőr-, ideg-, emésztő- és immunrendszeri tünetek, izomgyengeség, általános teljesítménycsökkenés) okoz.
A megadózisú B-vitamin-szedés javaslatának a biokémiai indokokon kívül érdekes tapasztalati alapjai is vannak. A nagy dózisok alkalmazásakor olyan kedvező hatások is jelentkeztek a betegeken, amelyek nem voltak megjósolhatóak a vitaminok élettani funkcióinak ismeretében. A legfontosabb ilyen hatás a neuralgiás (idegfájdaImakkal járó) betegségekben észlelt jelentős fájdalomcsökkenés (lumbágó, isiász, övsömör, reumatikus csont- és izomfájdalmak).
Néhány szó azokról a legfontosabb B-vitaminokról, melyeket minden korszerű készítmény tartalmaz:
A B1-vitamin (tiamin) elsősorban a szénhidrát-anyagcserében játszik fontos szerepet. A nem kellő tiamin-bevitel étvágytalanságot, izomgyengeséget, ideggyengeséget, ideggyulladást, ödémákat, immunzavarokat, szívgyengeséget, sportolóknál teljesítményesést okoz. Szénhidrátdús táplálkozás, alkoholfüggőség, erőteljes sportolás és fokozott stressz növeli a szükségletét.
A B2-vitamin(riboflavin) a sejtlégzési folyamatok fontos vitaminja. Részt vesz a fehérjeszintézisben, az energiatermelésben, a szénhidrátok és a zsírok lebontási és felépítési folyamataiban, és elősegíti a vas felszívódását. Hiánya bőrgyulladásokat, vérszegénységet, immunzavarokat, idegkárosodást és szemlencsehomályt okoz. Erőteljes sportolás és fokozott stressz növeli a szükségletét. A B3-vitamin (nikotinamid) szintén a sejtlégzésben szükséges. Részt vesz az energiatermelésben, a szénhidrátok és a zsírok lebontási és felépítési folyamataiban, hormonok szintézisében. Hiánya a "pellagra" nevű, gyomor-bélrendszeri, idegrendszeri és bőrtünetekkel járó betegséget okozza. Csökkenti a koleszterin- és triglicerid-szintet, ezáltal véd az érelmeszesedés és következményei (magas vérnyomás, infarktus, agyvérzés, trombózis embólia, veseelégtelenség) kialakulásától. Migrénes panaszokat is javítja a tapasztalatok szerint, mivel értágító hatású. Az intenzív fizikai aktivitás ebből is növeli a szükségletet.
A B4-vitamin (folsav) a vérképzés egyik vitaminja, részt vesz az aminosavak és a nukleinsavak anyagcseréjében, elősegíti a vas felszívódását. Hiánya vérszegénységet, általános gyengeséget és magzatkárosodást is okoz. Fogamzásgátló szedése növeli a szükségletét. A B5-vitamin (pantoténsav) az anyagcsere egyik kulcsfigurája. Hiánya általános anyagcserezavart okoz izom-, ideg-, bőr-, gyomor-bél- és immuntünetekkel. Antistressz vitaminként is ismeretes, mivel fontos szerepe van a szervezet stresszválaszát koordináló, kortizol nevezetű mellékvesekéreg- szintézisében. A B6-vitamin (piridoxin) a fehérje-anyagcsere kulcsmolekulája. Mivel fehérje kell szinte minden működéshez a szervezetben, teljes hiánya általános összeomlást eredményezne. Fokozott fehérjebevitel és fizikai aktivitás növeli a szükségletét, ezért sportolók és nehéz fizikai munkát végzők az átlagosnál többet igényelnek. Elégtelen bevitel esetén az izmok erőtlenné válnak és leépülnek. Természetes vizelethajtó, és tapasztalatok szerint nagy adagban jelentősen enyhíti a migrént, és a menstruációval járó kellemetlen tüneteket (depresszió, ödéma, ingerlékenység mellfeszülés, fejfájás). Ismeretes az oxalát-vesekövek képződését gátló hatása is.
A B7-vitamin (biotin) részt vesz a szénhidrát- és zsíranyagcserében. Ha kevés van belőle, bőrgyulladások és hajhullás a következmény. Gátolja az őszülést, és a kopaszság kezelésében is eredményesen hat. Erős fizikai terhelés, ennek a vitaminnak a szükségletét is növeli. A B10-vitamin (pora-amino-benzoesav) a vérképzésben és a felszívódási folyamatokban fontos. Hiánya korai őszüléshez és ekcéma kialakulásához vezethet.
A B12-vitamin (kobalamin) ugyancsak a vérképzés vitaminja. Hiánya vérszegénységet, általános gyengeséget, idegrendszeri tüneteket, hangulatingadozást, memóriazavart okoz. Vegán táplálkozás és fogamzásgátló szedése növeli a szükségletét.
Ezeken kívül még vonnak a B-vitamin csoportba sorolható anyagok (kolin, inozitol), melyek májvédő és zsírégető tulajdonságaikkal szintén hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez és a fokozott terhelések elviseléséhez.
Figyelmeztetések, ellenjavallatok, mellékhatások:
-
A készítménynek javasolt adagban nincsen ismert mellékhatása, de az egyes hatóanyagok iránti egyéni érzékenység miatt allergiás reakció létrejöhet.
-
Állandó orvosi felügyeletet igénylő krónikus betegségekben szenvedők, a készítmény szedését minden esetben beszéljék meg kezelőorvosukkal.
-
A készítmény szedése a vizeletet sárgára színezi, ami természetes jelenség a távozó B2-vitamin miatt.
Adagolási javaslat: Napi 1 tabletta
Utolsó kommentek