Mindenki tudja, hogy a szájat elcsúfító, viszkető, vízzel teli fájó hólyagocskákra nincs más megoldás csak a leszárítás… Pedig ha tudnák, hogy tévednek!
A megoldás a megelőzés. Ezt pedig a természet adta lehetőségek hivatottak szolgálni az immunrendszer megerősítésével, és a herpesz szaporodásának meggátolásával. Az alább felsorolt gyógynövények egymás hatását erősítve, kifejezetten a herpesz elleni hadjárat fegyverei.
Macskakarom - Uncaria tomentosa. A kérgét, gyökerét és levelét a dél-amerikai indiánok több mint 2000 éve használják gyógyításra. A növény hatóanyagait a modern tudomány nagyrészt azonosította, így a hatásmechanizmusok ismertek. A hatóanyagok egy része jelentős antioxidáns tulajdonsággal bír.
Emellett különböző vizsgálatok igazolták a növény gyulladáscsökkentő és vírusölő hatását, mivel erőteljesen fokozza az immunrendszernek a „betolakodók” és kórokozók eltávolítására irányuló funkcióit.
A macskakarom néhány alkotóeleméről az is kiderült, hogy vízhajtó, lázcsillapító, mások fokozzák a vegetatív idegrendszer paraszimpatikus funkcióját, vagyis segítenek az ellazulásban.
Európában a macskakarom daganatmegelőző hatása révén került reflektorfénybe. A daganatos megbetegedések kiegészítő kezelésében úgyszintén jelentős sikereket értek el vele.
A cinknek(Zn) az immunrendszer működése szempontjából egyedülálló szerepe van, így semmilyen más nyomelemmel nem helyettesíthető. Tudományosan bizonyított tény, hogy minél kevesebb a szervezetben a cink mennyisége, annál gyengébb az immunrendszer.
Ennek egyik következménye a fertőzésekkel szembeni fogékonyság. A cink fokozza azoknak az elemeknek a képződését és aktivitását, melyek szerepet játszanak a szervezet védekező rendszerében.
Ezek a falósejtek, amelyek ártalmatlanná teszik a „betolakodókat”, és a nyiroksejtek, melyek a baktériumokkal és vírusokkal való első találkozás után keletkeznek, és ismételt találkozás esetén megindítják a specifikus ölősejtek, illetve antitestek termelését.
Olajfa levél kivonata - Olea europea. Az olajfa ágai bibliai idők óta a béke és a jólét jelképe, melynek levele rendkívül hasznos gyógynövény. A belőle készített teát lázcsillapítónak és enyhe nyugtatónak használják.
Tartalmazza az oleuropein nevű hatóanyagot (keserű glikozidot). Számos orvosi tanulmány bizonyította csíraölő hatását.
Hatásosnak találták vírusos, baktériumos és gombás fertőzésekben, valamint allergiában és krónikus fáradtság szindrómában.
Bíbor Kasvirág gyökerének kivonata – Echinacea purpurea Moench. A növényvilág egyik legismertebb immunstimuláló és vírusellenes hatású képviselője. Hatóanyagai az echinakozid nevű glikozid, valamint a nagy molekulájú szénhidrátok.
Gátolja a herpesz és az influenzavírus szaporodását és szóródását, növeli a szervezet nem fajlagos (aspecifikus) védelmi rendszerét, megakadályozza a kórokozók szaporodását.
Pau D’ Arco - Dél-Amerika trópusi éghajlatú esőerdeiben honos óriásfa. Tradicionális dél-amerikai gyógynövény. Az esőerdei indiánok ősidők óta használják, amire írásos bizonyítékok is vannak. Gyógyhatását igazoló utalásokat találunk az inkák idejéből is.
Tulajdonságai: immunstimuláló, baktériumellenes, gombaölő, parazitaellenes, vírusellenes, antioxidáns, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, reumaellenes, antimutagén (génmutációt előidéző anyag vagy behatás ellenes), leukémia ellenes (elfajult sejteket elpusztító), hashajtó hatás. Mindezt számos klinikai vizsgálat igazolta.
Főbb összetevői: C-vitamin, béta-karotin, B1-vitamin, B2-vitamin, B3-vitamin, cink, kalcium, kobalt, króm, foszfor, magnézium, mangán, kálium, nátrium, szelén, szilícium, vas, antrakinon, fehérje, zsír, valamint rostanyagok.
Hatóanyagai: lapachol, lapachenole és kinonok. Vírusellenes és immunrendszert stimuláló hatását számos tanulmány igazolta. Candidiasisban és tumorokban is sikeresen alkalmazzák. Ma már a korszerű gyógynövény-terápia oszlopos tagjaként tartják számon világszerte. Az amerikai kontinensen – az előzőleg felsoroltak mellett – diabétesz, lupus, fekély, májbetegségek és allergia kezelésére alkalmazzák.
Csíraölő (microbicid) hatása valószínűleg abból ered, hogy erőteljesen növeli a szövetek oxigénellátását, és ezzel számos baktérium, gomba, parazita és vírus pusztulását okozza.
Klinikai kísérletekben legerőteljesebb antimikrobás hatás a gram pozitív baktériumok (staphylococcus, streptococcus Pneumoriae, Mycobacterium tuberculosis) és gram negatív baktériumok (Shigella), valamint gombák (Candida albicans) esetében bizonyított.
Vírusölő hatást elsősorban Herpes simplex, Polyomyelitis és influenza vírus esetében észleltek. Erőteljes parazitaellenes hatást malária, dysenteria (Entamoeba histolytica), schistosomiasis és Trypanosoma esetében írtak le.
Lizin aminósav - Sok enzimbe, és a kollagén rostokban fordul elő.
A herpesz vírus szaporodásához szükséges enzim szintéziséhez argininra van szükség. A lizin kompetitíve beépül az arginin helyre, gátolva ezzel a herpesz vírus szaporodását, és specifikus antivirális hatást fejt ki. Az ajkakon is megjelenő „lázhólyagokat” okozó herpesz vírus ellen rendkívül hatékony.
Rákkutatók felfedezték, hogy a fiziológiásnál nagyobb mennyiségben a lizin, a cink és a C-vitamin együttese hatékonyan gátolja a rákos sejtekből eredő áttétek képződését.
Jobban megismerve ezeket az összetevőket, a herpeszvírus már nem is tartozik a legyőzhetetlennek gondolt ellenségeink közé. A tudomány és a természet ereje együttesen képes rá, hogy útját állja féktelen szaporodásának.
Utolsó kommentek