Rugalmas érfal, hosszabb élet.
Egy ötvenéves Nyugat-európai nő 45%-os valószínűséggel élete hátralévő részében koszorúér betegséget kap, és 30% a valószínűsége, hogy ez okozza majd a halálát is. Összehasonlításként „csak” 10%-os az esélye, hogy emlőrákja lesz, és csak 3%, hogy ebben is hal meg. A volt szocialista országokban ennél rosszabb a halálozási arány.
Miért van ez így? A táplálkozási szokások, az egészségügy eltérő színvonalat a megelőzés-, szűrés rendszerének hiányosságai, az egészségtudat lassú fejlődése miatt. A koszorúér megbetegedéseknél azonban a közvetlen okok között első helyen a vérzsírokat kell megemlíteni. Közülük is az érelmeszesedésért és az ebből adódó keringési rendellenességekért leginkább felelőssé tehető LDL-koleszterint (Iow density lipoprotein).
A koleszterinnek elég „rossz a sajtója”, rossz a híre, valójában a szervezetnek bizonyos mennyiségben szüksége van rá. A szervezetben található koleszterin, egy zsírféle, aminek 80%-át a máj állítja elő, és csupán 20% származik közvetlenül ételekből.
A koleszterint használják például a sejtek a sejtfal építéséhez, alkotóeleme a szex hormonoknak, és részt vesz az emésztési folyamatban.
A koleszterin a májból a véráramon, vagy szöveteken keresztül oszlik el a szervezetben egy speciális protein segítségével. A sejtek felveszik belőle a szükséges mennyiséget, a maradék tovább kering a vérben, amíg egy másik lipoprotein fel nem szedi, és vissza nem viszi a májba. Fokozott koleszterintermelésnél vagy túl sok állati zsiradék fogyasztásakor, a vér koleszterinszintje megemelkedik, és a fehérjeburokban utazó LDL koleszterinszemcsék lerakódnak az ér falára.
Évek múltán a lerakódástól az erek keresztmetszete drámaian csökken, az érfal elveszíti rugalmasságát, és egy idő után nem tud alkalmazkodni a változó igénybevételhez, a hirtelen fizikai terheléshez, a stresszhez, izgalmi állapothoz. Az erek, olyanná válnak, mint az elöregedett, eltömődött vízvezeték, a véráramlást fenntartó szív munkája egyre nehezebb. A folyamat trombózishoz, infarktushoz vezet.
A koleszterin két legfontosabb fajtája a LDL-koleszterin és a HDL-koleszterin. Előbbit mondják gyakran rossznak, utóbbit pedig jónak. Ennek oka az,hogy a HDL viszi vissza a májba a fel nem használt koleszterint, ahol a máj újra LDL-t készít a sejtek számára. Amíg van elég HDL az összegyűjtéshez, és amíg nincs túl sok "felesleges" összegyűjtendő koleszterin, addig a rendszer egyensúlyban van. Amíg a teljes koleszterin szint LDL + HDL nem haladja meg a 200-at, nincs nagy veszélye a szívinfarktus kialakulásának. Persze az is fontos, hogy a 200 értéken belül mi az eloszlás. Ha a HDL szintje 35 alá esik a rizikó megint csak magas. Ha az arány 80 HDL és 120 LDL, az jó. A normál HDL szint férfiaknál 45-50, nőknél 55-6O.
A magas értékekért a táplálékkal bevitt állati zsírok, az alkohol, a cukor, sőt a stressz is felelősek. Szervi probléma, cukorbetegség, pajzsmirigy elégtelenség miatti felhalmozódás is lehetséges. Ilyenkor a betegség gyógyításával, a jó koleszterin értékek visszaállíthatóak.
A húsfélékben sok a telítetlen zsírsav, ezzel szemben a növényi táplálékokból származó zsírok telítetlen, vagy többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaznak. Olaszországban például Magyarországhoz hasonlóan az étrend 40%-a zsír, csakhogy ebből nagyobb rész jut olyan, kifejezetten egészséges zsírfélékre, mint az olívaolaj. Az eszkimóknál szinte ismeretlen a szívinfarktus, ugyanis a fő táplálékukat jelentő tengeri állatok zsírja szintén telítetlen zsírsavakat tartalmaz. A táplálkozási anomáliák egyensúlyba hozhatók, zömében növényi eredetű telítetlen zsírsavak fogyasztásával.
Valószínűleg, most az olvasó feláll, odaballag a hűtőhöz, hogy nagyívben kidobja a lefagyasztott karajszeleteket, azzal a szent fogadalommal, hogy mostantól csak füveket eszik. Erre semmi szükség, ugyanis ma már léteznek koncentrált tartalmú, a fenti egészség kockázat megelőzésére fejlesztett táplálékkiegészítő készítmények, melyek képesek a vér koleszterinszintjét csökkenteni. Márpedig a koleszterinszint 10%-os csökkentésével 20-50%-kal is csökken az infarktus kialakulásának veszélye. Ha ennél is jobban, 25-30%-kal alacsonyabb lesz a szint, akkor arra is van remény, hogy a már megkezdődött érelmeszesedési folyamat megfordul.
A koleszterinszinttel összefüggő érelmeszesedés, és keringési problémák kezélésében van néhány kivételes adottságú, rendkívüli növényi hatóanyag.
A lenmagolaj például az omega-3 zsírsavak leggazdagabb, természetben előforduló forrása. Elsősorban attól különleges, hogy tartalmazza mindkét szükséges omega-3 zsírsavat. Csökkenti a "rossz koleszterinszintet" a vérben. Jótékony hatása van nemcsak a szív és érrendszeri betegségekre, de a gyulladásokra, allergiára is. Egyes vélemények szerint a lenolaj hatvannál is több betegség megelőzésében játszhat szerepet.
A fokhagymáról egy kísérlet során megállapították, hogy 7,2 g kivonat, 6 hónapig történő szedése a teljes koleszterinszintet átlag 6 %-kal csökkenti. A tanulmány, mely az American Journal of Clinical Nutrition egyik számában jelent meg, kimutatta azt is, hogy a fokhagyma szedése csökkentette az LDL vagy "rossz koleszterin" szintet 4,6 %-kal, s a vérnyomás felső szintjét 5.5 %-kal.
A lecitin serkenti a koleszterin ürítését a vérből, így jelentős a szerepe a zsíranyagcserében.
A króm a vérzsír-szint szabályozásában vesz részt. Könnyíti a zsírok szállítását és enzimaktivitása által azok égetését. Csökkenti az összkoleszterin-szintet, ugyanakkor növeli a HDL- szintet.
C-, és E-vitamin fontos antioxidánsok, kémiai tisztítószerként működnek. Semlegesítik a sejteket károsító anyagokat.
Az almapektin befolyásolja a zsíranyagcserét. Kitűnő zsírelszívó, mivel képes a vérzsír-szint csökkentésére azáltal, hogy nagyban megnöveli a székletürítést, és mérsékli a májban való termelődést is. A pektinek más rostokkal együtt javítják a vastagbélműködést és központi jelentőségű a vastagbélben lévő baktériumflóra fenntartásában. Minél magasabb az oldódó rost bevitele, annál nagyobb a vérkoleszterin-szintjének a csökkenése. Amikor vízzel veszik be étkezés előtt, a vízben oldódó rost megköti a vizet a gyomorban, és zselatinszerű masszát képez, amely telítettségi érzést okoz, illetve csökkenti a szervezet által felszívott kalóriát is.
Azok számára, akiknek a vérvizsgálat során az orvos nagy koleszterin kristályokat talál a vércseppjeiben, létfontosságúak ezek az anyagok. Több legyet ütnek egy csapásra, ha olyan táplálék-kiegészítőt fogyasztanak, amelyben a hatóanyagok egyszerre, koncentrált és tiszta formában találhatók.
Utolsó kommentek