Gyomorfekély, érelmeszesedés, vérzékenység, rák. Súlyos, akár halálos kimenetelű betegségek, melyeket - nem kórélettani értelemben - összeköt valami. Ez pedig bármennyire is meglepő így első olvasatra -, nem más, mint a lucerna. Mégpedig azért, mert ezeket a félelmetes károkat - és még sok egyéb mást is - e növény fogyasztásával eredményesen meg lehet előzni, és sokszor kezelni is.
A mérsékelt égövön általában csak az állatok takarmányozására használt lucerna (Medicaga sativa) sokrétű gyógyító hatását a népi gyógyászat már régóta ismeri. A növény tudományos igényességű felmérése igazolta a lucerna megfigyelt gyógyhatásait. Egyetlen más zöldségféle vagy gyümölcs sem tartalmaz annyiféle vitamint és ásványi sót, és annyiféle, az emésztéshez nélkülözhetetlen enzimet, mint a lucerna. Az elemzések szerint jelentős mennyiségű A-, és D-provitamin (béta-karotin és ergoszterin), K-, E-, C- és többféle B-vitamin, valamint kálium, vas, kalcium és foszfor van benne. A lucerna zöld levele nyolcféle enzimet tartalmaz (Iipázt, amilázt, erepszint, koagulázt, emulzint, invertózt, peroxidázt és pektinázt). Fehérjéje rendkívül jó minőségű, mind a nyolc esszenciális aminosavat tartalmazza, közel olyan összetételű, mint a marhahús, és a mennyisége is jelentős (mintegy 6%). Ezért nem meglepő, hogy a népgyógyászatban általános erőnlétfokozóként és csontképzőként is használták, de ismerték a növény speciális hatásait is (gyomorfekély, érelmeszesedés, vérzékenység gyógyítása), melyek sajátos hatóanyagainak köszönhetőek.
Az egyik legelterjedtebb krónikus népbetegség a gyomrot vagy nyombelet érintő, ún. peptikus fekély. Ilyenkor valamilyen stimulusra, szövethiány alakul ki a nyálkahártyán, ami emiatt elveszíti ellenálló-képességét az emésztőnedvekkel szemben. A következmények kritikusak lehetnek. A gyomor- vagy bélfal átfúródhat (perforáció), de el is rákosodhat (ulkuszkarcinóma). Mindkét következmény sok esetben halállal végződik. A peptikus fekély kialakulásának többféle oka lehet. Kiválthatja pl. túlzott savtermelés, fokozott stressz, bakteriális fertőzés vagy gyógyszerszedés. A betegség kialakulását sietteti, és a kialakult betegséget súlyosbítja a szervezet helytelen táplálkozásból adódó elsavasodása (acidózis), ami emellett rossz közérzettel, a teljesítmény és az immunműködés csökkenésével jár.
A statisztikák szerint csaknem minden tizedik ember élete folyamán fekélybetegségben szenved, köztük leggyakoribb a sok gyomorsavat termelő O-ás vércsoportú. Ennek a szörnyű betegségnek a kialakulását meg lehet előzni, és a már kialakult fekélyek gyógyulását gyorsítani lehet lucernakészítmények rendszeres szedéséveI. Ugyanis a lucerna nagy mennyiségben tartalmaz egy olyan sajátságos anyagot (tio-metil-metionin), amit "U-vitamin"-nak neveztek el, és amiről kutatások bizonyítják, hogy hatékonyan védi a nyálkahártyát a felmaródástól. A felmaródott helyeken gátolja a további roncsolódást, és a sejteket fokozott regenerációra készteti, gyorsítva ezáltal a sebgyógyulást. A fekélyellenes hatást erősíti, hogy a lucerna magas alkálitartalmánál fogva lúgos természetű, így nemcsak csökkenti a gyomor savasságát, de hosszú távon a szervezet elsavasodását is gátolja, és az anyagcsere, valamint a közérzet és a teljesítőképesség szempontjából jóval kedvezőbb, enyhén lúgos irányba tolja azt. A korszerű készítményekben a lucerna hatását tovább szokták fokozni azzal, hogy lúgos természetű savlekötő anyagokkal (pl. magnézium-karbonát) kombinálják. Az U-vitaminnak egyébként van egy másik fontos hatása is, mégpedig a zsírégető hatás, amit fogyókúra esetén lehet kihasználni
.
Az érelmeszesedés és következményei (magas vérnyomás, szívinfarktus, agyvérzés, trombózis, embólia stb.), a leggyakoribb krónikus népbetegségcsoport és halál ok. Megelőzésükben a helyes táplálkozás és rendszeres mozgás mellett a vérzsírok (koleszterin és triglicerid) csökkentése a legfontosabb. Ebben is segíteni tud a lucerna, mivel nagy mennyiségben tartalmaz olyan szaponin-glikozidokat, melyek a bélben oldhatatlan – és ezáltal felszívódásra képtelen - komplexeket képeznek a táplálék- és az epe-eredetű koleszterinnel, ami így a széklettel kiürül. Klinikai tapasztalat szerint lucernakészítmények rendszeres szedésével már 5-8 hét alatt jelentős koleszterinszint-csökkenés érhető el, ami nagymértékben csökkenti a szív-, és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát.
Ezeknek a szaponinoknak, emellett klinikailag igazolt immunstimuláló hatásai is vannak. Növelik az ölő-fehérvérsejtek (NK-limfociták) aktivitását, és fokozzák a vírusellenes interferon termelődését. Mivel a tumorsejtek egy részét pont az NK-limfociták pusztítják el, és a tumorok egy része víruseredetű, a lucernának komoly rákmegelőző hatást is tulajdoníthatunk, pláne, ha figyelembe vesszük a klinikailag bizonyítottan rákmegelőző hatású, egyéb beltartalmi anyagait is (antioxidánsok, fitoösztrogének, nukleobázisok, aminosavak, enzimek). Az immunserkentő képességéből adódóan a lucerna fontos szerepet kaphat a fertőzések legyőzésében is, amihez nagymértékben hozzájárul az antibiotikus hatású klorofill, amiben igencsak bővelkedik.
Figyelemreméltó a lucerna K-vitamin (filIokinon) tartalma is, aminek révén eredményesen szünteti meg a K-vitaminhiányra visszavezethető vérzékenységi állapotokat (pl. hosszan tartó antibiotikum-kúra következtében, kipusztulhat a bél baktériumflórája, ami K-vitaminhiányt is okoz), és mérsékli a túlzott menstruációs vérvesztést. A túlvérzések következtében kialakuló vérszegénységet, magas és jól hasznosuló, szerves kötésű vas-, valamint vérképző vitamin- és klorofiltartalma csökkenti hatékonyan.
Mindemellett a lucernát reumában, hólyag- és prosztatagyulladásban, hashajtónak, vízhajtónak, alvásjavítónak, lázcsillapítóként és gombásodás ellen is eredményesen használta a népi gyógyászat, ezért ezekben a panaszokban is javasolható az alkalmazása.
-
A gyógynövény-készítmények általában lassabban de tartósabban fejtik ki hatásaikat, mint az analóg szintetikus készítmények, ezért a hatás csak néhány napi szedés után jelentkezik.
-
A rendszeres lucernafogyasztás fokozhatja egyes autoimmun betegségek (pl. SLE - szisztémás lupus erythemotosus) tüneteit, ill. a növény anyagai iránt előfordulhat egyéni érzékenység.
-
Állandó orvosi felügyeletet igénylő krónikus betegségekben szenvedők, a készítmény szedését minden esetben beszéljék meg kezelőorvosukkal.
-
A véralvadásgátló Syncumar gyógyszer szedése esetén nem szabad fogyasztani!
Figyelmeztetések, ellenjavallatok, mellékhatások:
Utolsó kommentek