A pocak elviselhetetlenül puffad, akár egy túlfújt léggömb. Muszáj enyhíteni a nyomáson, de az apró, diszkrét böfögés már alig hoz enyhülést. Marad a kevésbé diszkrét szellentés, irány a mellékhelyiség. Na de hányszor? Ez az állapot, a legjobb társas vacsorát is tönkre teszi. Ráadásul a tünetek hosszabb távon is gyötrőek. Bűzös széklet, hasmenés, vagy éppen székrekedés. Kevés gyomorsav, kevés emésztőnedv, étkezés után rendszeres gyomorfájás.
„Az vagy, amit megeszel", illetve, amit hasznosítani is tudsz, mert a többinek élvezeti értéke lehet ugyan, de a szervezet életműködése szempontjából haszna nincs, sőt szerencse, ha nem káros. A rossz táplálkozási szokások, az étrend ütemezésének és összetételének teljes összevisszasága nagyon megterheli az emésztőrendszert. A szervezetet érő egyéb fizikai és lelki stresszhatások ezt a terhelést a végletekig fokozzák. Az élelmiszeriparban használatos tartósítószerek, színezékek, és mesterséges ízesítő anyagok egy-egy élelmiszerben csak a tömeg töredékét teszik ki, de sok élelmiszerben, hosszú távon már komoly mennyiséget tesznek ki. Ezek a vegyi anyagok az emésztőrendszert komolyan próbára teszik. A jótékony bél barát baktériumok zöme kipusztul, helyükbe agresszív, kórokozók költöznek. A természetes egyensúly felborul. A normális bélműködés, emésztés és tökéletes felszívódás, hasznosulás sokak számára csak vágyálom marad. Eleinte funkciós zavarok, majd a későbbiekben valódi szervi megbetegedések alakulnak ki. A tápcsatorna alsóbb szakaszának zavarai széles skálán mozognak. A bélrendszer különböző gyulladásos folyamataitól a rosszindulatú daganatokig terjednek.
A közelmúltban jó néhány orvos-szakmai publikáció látott napvilágot, melynek végkövetkeztetése szerint: a bélműködés zavarai az egészségi állapot általános leromlásához és különböző szervi problémákhoz vezetnek. Ezek közé tartoznak az: allergiák, bőr- és ízületi betegségek, májműködési zavar, visszatérő fertőzések.
A táplálék felvételét követően az egészségesen működő szervezetben a fehérjék, szénhidrátok és zsírok elemi részecskékre bomlanak, mert csak az aminosavak, az egyszerű cukrok, a zsírsavak képesek felszívódni és építőanyagot, energiát szolgáltatni az életműködésekhez. A táplálék feldolgozását emésztőenzimek segítik, melyek már a szájban megkezdik működésüket és az emésztőcsatorna csaknem teljes hosszában nélkülözhetetlenek. Az enzimek biokatalizátorok, melyek felgyorsítják a kémiai reakciók sebességét, miközben ők maguk nem változnak. Sajnos nagyon érzékenyek, már 47°C-on könnyen denaturálódnak. Éppen ezért a sugárkezelt, konzervált, pasztőrözött,' párolt, mikrózott, fagyasztott ételek erősen enzimhiányosak. Ezek fogyasztásakor, a hasznosítható elemi részekre történő bontáshoz - az emésztéshez - hibátlanul működő emésztő rendszerre, sok-sok enzimekben bővelkedő emésztőnedvre van szükség. Ilyennel azonban már a fiatalok közt is kevesen dicsekedhetnek, a kor előrehaladtával pedig egyre gyakoribb a hiány.
A fenti tünetekkel küszködőknek, és a helytelenül táplálkozóknak kifejezetten szükséges az enzimterápia. Különösen az "A"-s vércsoportúaknak, akiknél az emésztőnedvek mennyisége általában elmarad a többi vércsoportú társaikhoz képest.
A korszerű enzimterápia tudatos táplálkozás mellett, és egészséges, panaszmentes emésztő funkció esetén is hatékony támogatást nyújt egy túlzásba vitt gasztronómiai élmény után, amikor a „rosszul társított" ételek, ínyencfalatok igencsak erőt próbáló feladatnak bizonyulnak.
Az enzimterápia tartalmazza a természetes emésztőenzimek szinte teljes skáláját, s ezért a legsúlyosabb emésztési zavarnál is hathatós segítséget nyújt. Elsősorban a hasnyálmirigy pankreatin nevű enzimkeveréke alapozza meg a hatást, pepszinnel, papainnal, proteázzal és az ananászból kinyert bromelainnal megerősítve. Végeredményként elemeire, aminosavakra bontják Ie a húst, fehérjéket. A zsírok emésztését a lipáz segíti elő, a szénhidrátok, keményítők lebontását pedig az amiláz teszi tökéletessé. Az enzimek hatását fokozza és kiegészíti az emésztést serkentő, májvédő hatású és puffadásgátló kurkuma, valamint az édeskömény, a gyomorsavpótló betain-hidroklorid és a szervezet méregtelenítésében fontos szerepet játszó glutaminsav.
Hippokratész szerint "a halál a bélben fészke/". Ezt az ősi igazságot a 21. században ki kell egészíteni a következőképpen: "Az egészség is a belekben lakozik, de csak elegendő enzim bevitelével őrizhető meg".
Figyelmeztetés!
-
Betain-hidroklorid tartalmú táplálék-kiegeszítőt csak akkor szedjen, ha nincs fekélye.
Utolsó kommentek