Az emberi szervezetet érő kémiai és lelki (stressz) környezeti terhelést, valamint tápanyagaink minőségét tekintve, ma már nem vitatandó kérdés, hogy az egészség megőrzése extra C-vitamin - (aszkorbinsav) bevitelt igényel.
Ettől az anyagtól függ ugyanis a csontok és a kötőszövetek stabilitása mellett, az immunrendszer épsége, fontos hormonok szintézise és részben a máj méregtelenítőműködése is, és ez az anyag látja el a szervezet legnagyobb részét (mintegy 80%-át) kitevő „vizes rendszerek" szabadgyökök elleni védelmét is. Teljes hiánya a bőrben, a csonthártyában, az ízületekben és a belső szervekben vérzéseket, vérvizelést, fájdalmas csontosodási hiányt és izomgyengeséget, valamint fokozott fertőzési hajlamot okoz, ami halálhoz is vezethet. A relatív hiány sem fest rózsás képet. A körülményekhez képest elégtelen bevitel miatt elsősorban két kiemelendő következménnyel kell számolnunk. Az egyik a szabadgyökös mechanizmussal kialakuló rákos sejtelfajulás, aminek valószínűsége, a környezeti terhelés függvényében szaporodó szervezeten belüli gyökreakciók miatt igencsak jelentős. A szabadgyökös láncreakció kellő mennyiségű C-vitamin hiányában a "vizes" rendszereken (sejt közötti állomány, sejtplazma) végighaladva áttevődik a sejtmagon belüli örökítőanyagokra (gének, DNS-fehérjék), és azokat is gyökállapotúvá degradálva, előidézi a rákhoz vezető sejtmutációt. A másik a szervezet stressztűrő-képességének csökkenése folytán kialakuló ideg-, immun- és keringésrendszeri betegségek, melyek napjaink stressz-telítettsége folytán járványméretű állapotok. A szervezet stressztűrő-képességéért - nagyvonalakban - a mellékvesekéreg által termelt kortizol nevű hormon a felelős. Ennek szintéziséhez pedig C-vitamin kell. Az elégtelen C-vitamin-bevitel következtében a rendelkezésre álló mennyiséget a szervezet prioritási szabályozása elhasználja a "fontosabb" -nak ítélt folyamatokhoz, ezért nem termelődik az éppen szükséges mennyiségű kortizoI. Ennek következtében a körülményekhez (hideg, meleg, éhezés, sérülés, menekülés, harc, stb.) való alkalmazkodás nem történik meg, a szervezet hamar kimerül és összeomlik.
Az említett állapotok, következmények, a tudomány bizonyítékai szerint, nem vezethetők vissza csupán a C-vitamin, mint tiszta szubsztancia hiányára, hanem a vele együttműködni hivatott anyagok alacsony, vagy éppen nemleges mennyiségeire is. A C-vitamin talán legfontosabb, táplálékeredetű segédanyagai a bioflavonoidok (flavonglikozidok). A kooperáció legjellemzőbb ténye, hogy - lévén mindkét fél antioxidáns hatású - egymást képesek megvédeni a hatékonyság elvesztésével járó oxidációtól. Emellett a flavonoidoknak egyéb fontos élettani hatásaik is vannak, melyekre az általa felfedezett C-vitamin tanulmányozása közben jött rá Szent-Györgyi Albert, kiváló magyar biokémikus. Megfigyelte, hogy a hajszálerek kóros mértékű áteresztőképessége (permeabilitása) nem szüntethető meg csak aszkorbinsav adagolásával. Ehhez más anyagokra, bizonyos flavonglikozidokra is szükség van, melyek egyikét 1936-ban el is különítette, és permeabilitást szabályozó vitaminnak {P-vitamin} nevezte el. Amennyiben kísérleti állatokat olyan étrenden tartottak, ami P-avitaminózist okozott, akkor a C-vitamin-státusztól függetlenül azok bőre a legkisebb szívásra is megrepedezett, és vérezni kezdett. Megállapították azt is, hogy a P-vitaminok emelik a vér kalciumszintjét, fokozzák a véralvadást és csökkentik a sejtek permeabilitását is. A hajszálerekre ható érfal-aktivitásuk meggátolja a gyulladásos savó és a fehérje kiáramlását a szövetekbe, mérsékelve ezzel a különböző gyulladásos és allergiás folyamatok hevességét.
Idősebb korban gyakori betegség a krónikus vénás elégtelenség, és következtében jelentkező lábszárfekély. Ilyenkor a rugalmasságukat elvesztett vénákra ható magas vérnyomás következtében, a szövetekbe savós folyadék áramlik, romlik a szövetek oxigénellátása, és sejtanyagcsere-termékek halmozódnak fel. A bokákon fájdalommentes duzzanat formájában ödéma keletkezik. A szövetekbe áramló fehérje irritációt vált ki, gyulladás és ekcémaszerű bőrtünetek jelennek meg, ami fekélyképződéshez vezethet. Ebben a kórképben, több tanulmány keretében, mintegy 481 betegen vizsgálták a flavonoidok hatását. 28 napi kezelés után, minden vizsgált paraméter jelentős javulást mutatott, ezért a kutatók ezeket a molekulákat hatékony kiegészítőnek tartják ebben a betegségben.
Azóta nagyon sok, hasonló hatású flavonoidot találtak a növényekben, melyekről az is kiderült, hogy antioxidáns kapacitásuk, és ezáltal rákmegelőző hatásuk jóval felülmúlja a korábban gondoltakat. Fokozott rák-kialakulási kockázatú egyéneket (dohányosok, alkoholisták, vegyi anyagokkal dolgozók stb.) vizsgálva azt tapasztalták, hogy a flavonoidokat, illetve azokkal kiegészített C-vitamin készítményeket fogyasztókon, jelentősen, kisebb számban jelennek meg a tumorok.
Összefoglalva tehát, bioflavonoidokat is tartalmazó C-vitamin készítményekről elmondható, hogy hatékony rákmegelőző és stressz-védő hatásaik mellett, jelentősen csökkentik a különféle gyulladások és allergiás folyamatok hevességét, megszüntetik a különféle kapilláris-eredetű bőrvérzéseket, vesevérzéseket, csökkentik a kapillárisok és a sejthártyák túlzott fehérje áteresztését, és kiegészítőként adva jelentősen javítják az állapotát a krónikus vénás elégtelenségben, fertőzésekben, valamint máj- és vesebetegségekben szenvedőknek.
Figyelmeztetések, ellenjavallatok, mellékhatások:
-
A készítménynek javasolt adagban nincsen ismert mellékhatása, de a hatóanyag iránt előfordulhat egyéni érzékenység,
-
Állandó orvosi felügyeletet igénylő krónikus betegségekben szenvedők, a készítmény szedését minden esetben beszéljék meg kezelőorvosukkal.
Utolsó kommentek