Naponta átlagosan négyféle kórokozó csap le ránk.
Ez évente legalább ezerötszáz ostromot jelent, amelyet az immunrendszer visszaver… ha visszaver…
A test számos pontján támadhatnak a mikrobák:
- Sok vírus cseppfertőzéssel, a légzőszerveken keresztül jut a szervezetbe,
- Egyes betegségeket előidéző baktériumok az elfogyasztott élelmiszerekkel kerülnek be,
- Más kórokozók pedig sérülések alkalmával, - például bőrön át behatolva – fejtik ki káros hatásukat.
A test az immunrendszer kiépítésével, illetve működtetésével védekezik.
Az immunrendszernek kellő sebességgel kell felvennie a harcot a támadásokkal szemben, ezért az egész testet átszövő „haderővel” kell rendelkeznie, melynek harcosai a szervezet bármely pontján készen állnak a küzdelemre. Az emberi szervezetnek millió és millió évre lehetett szüksége, hogy tökéletesen megszervezze az immunrendszer működését.
A természetes vagy velünk született immunrendszernek a kórokozó mikrobák azonnali elpusztításában van döntő szerepe: a szervezetbe jutó korokozót rögtön azonosítja, és megsemmisíti. A gyors „munkának” köszönhetően sokszor észre sem vesszük a káros mikrobák támadását.
Vannak azonban olyan alkalmak – például egy köhögés vagy tüsszentés után – amikor másnapra-harmadnapra belázasodunk, ilyenek az influenzavírus által előidézett tünetek. Ilyen esetben nagy mennyiségű vírus kerül a szervezetünkbe, amelynek legyőzésére a természetes immunrendszer „katonái” már nem képesek.
Ekkor aktivizálódik a jóval bonyolultabb, de nagyon hatékony rendszer, az úgynevezett adaptív vagy szervezett immunrendszer. Az eddig számunkra észrevétlenül működő immunrendszerünk ilyenkor érzékelhetővé válik, fájdalmas nyirokcsomó-duzzanat, levertség, láz hívja fel a figyelmet a létezésére. De ez segít abban is, hogy végül úrrá legyünk a betegségünkön.
Ha az immunrendszer legyengül, fertőzés jön létre. Ez viszont károsítja az immunrendszert, és így az ellenálló képesség tovább csökken.
Ha valamilyen fertőzésnek esünk áldozatul, gyakran valamilyen antibiotikumot kapunk, ám a baktériumok hamar létrehozzák az arra rezisztens fajaikat. Ráadásul mellékhatások is jelentkezhetnek, mint például a normál bélflóra károsodása, ami aztán további problémákhoz vezethet.
- Ilyen lehet bizonyos gombafajok (Candida) elszaporodása,
- Emésztési, felszívódási problémák,
- B-vitamin szintézis zavara.
A megoldás a betegségek megelőzése, az immunrendszer működésének támogatása megfelelő életmóddal, táplálék-kiegészítőkkel, gyógynövényekkel.
Napjaink tudományos vizsgálatainak és kutatásainak egyik kedvelt témája a macskakarom, amelyet a perui indiánok már 2.000 éve használnak gyógyításra.
Az elme- és érzelmi tevékenység óriási hatást gyakorol az immunállapotra. A stressz-terhelés mértékével arányosan romlanak az immunvédelem esélyei. A tápanyaghiány, a fogyókúra szintén csökkenti az immunvédelmet. A sok finomított cukor és az alkohol fogyasztása csökkenti a fehérvérsejtek aktivitását. Az elhízás mértékével arányosan romlanak az immunfunkciók.
A meggyöngült immunrendszer pedig kiszolgáltatottá teszi szervezetünket. Eleinte csak fáradékonyság, kedvetlenség jelentkezik, majd egyre gyakoribbá válnak a bakteriális, virális és gombás fertőzések. Később reumás és nagyon gyakran allergiás tünetek jelentkezhetnek. És a herpesz vírus is ilyenkor tud érvényesülni.
Az immunrendszer döntő szerepet tölt be a szervezet betegségekkel szembeni védettségében. Ahhoz viszont, hogy az immunrendszer megfelelően működjön, támogatni és erősíteni kell.
Az immunrendszert meg kell óvni, hogy védelmezhessen. És akkor Ön ellenáll majd minden bajnak!
Utolsó kommentek